Tabak Tabak Lezzetler Lokma Yemek'te..

Beş Çayı İkramlıkları

Beş Çayı İkramlıkları

Çayın kültürümüzdeki yeri oldukça geniş ve önemlidir. Öyle ki sabah kahvaltıları, beş çayı, akşam yemekleri ve yemekten sonra olmak üzere sürekli bir çay içme alışkanlıklarımız mevcuttur. Hatta beş çayı ikramlıkları olmazsa olmazlarımızdandır. Üstüne bir de beş çaylarının yanına eşlik eden misafirlerimiz var ise durum biraz daha ciddileşir ve misafirlerimize çayın yanında sunmak için tatlı, tuzlu gibi atıştırmalıklar ile hazırlık yapmamız gerekebilir.

Keyifli beş çayı anımızı daha da keyifli kılacak ikramlıklarla hem misafirlerinizi memnun edebilir hem de damaklarda leziz bir tat bırakabilirsiniz. Yapmanız gereken beş çayı ikramlıkları içerisinden doğru tercihler yaparak hazırlıklara başlamak olacaktır.

Beş Çayların Vazgeçilmezi Kısır

Şüphesiz ki kısır, beş çaylarının en güzeli ve vazgeçilmezi kısırdır. Yöreden yöreye yapımı değişiklik gösterse de çay ile uyumu oldukça fazladır. Kimi kısır tariflerinde domates, salata, havuç, kırmızı lahana, maydanoz, yeşil soğan ve marul bulunurken kimisinde sadece yeşillikler bulunmaktadır. Bir diğer farklılık ise kimisi salçasını kavurarak yaparken kimi yöre de kavurmadan yapmaktadır. Ne şekilde yapılırsa yapılsın verdiği lezzet ve beş çayı ile uyumu tartışılmazdır.

Tatlı ve Tuzlu Kurabiyeler

Beş çayı ikramlıkları dediğimizde akla ilk gelen ikramlıklar da tatlı ve tuzlu kurabiyelerdir. Tercihe göre tuzlu ve tatlı kurabiyeler çay ile birleştiğinde sohbetlerimizi çok daha keyifli hale getirecektir.

Değişiklik İsteyenler İçin Helva

Klasik tariflerin yanı sıra değişik ikramlıklar hazırlamak isteyenler için helva çok güzel bir tercih olacaktır. İster irmik helvası isterseniz un helvası tercih edin çayın yanında güzel bir ikili olarak yerini alacaktır.

Patates Salatası

Farklı yorumlarla taçlandırabileceğiniz patates salatası da beş çayların aranılan ikramlıklarındandır. Kısırdaki değişiklikler gibi patates salatası içerisine katacağınız sebzeler ve baharatlar ile lezzet eşiğini ayarlayabilirsiniz.

Olmazsa Olmaz Islak Kek

Yeterli oranda kabarmış, sosunu çekmiş ve şeker oranının dengeli olduğu bir ıslak keke kimse hayır diyemez. Çayın yanına en iyi giden ikramlıklar arasında yerini alan ıslak kek hemen hemen herkesin damak zevkine uymaktadır. Tabi siz isteğinize göre farklı kek çeşitlerini de beş çayı ikramlıklarında değerlendirebilirsiniz.

Son Eklenen Yazılar

İster kalabalık bir davet verelim isterseniz 3 – 5 kişilik davetlerimiz olsun günlük hayat rutinimizden...
Sevdiğinizle hayatınızı birleştireceğiniz ve tüm çevrenizin yer aldığı bu özel günde her şeyin kusursuz olmasını...
Erkek çocuklarının en özel anlarından biri olan ve anne babaların da bu anı daha da...
Geçmişten günümüze popülerliğini koruyan lokma bilindiği üzere Osmanlı mutfağından gelmektedir. Ülkemizde farklı yörelerde farklı şekillerde...
Ne kadar sağlıklı yaşarsak yaşayalım veya yemek kültürümüz ne kadar farklı olursa olsun koca bir...
Birbirini seven iki kişinin hayatlarını birleştirme süreçlerinde evliliğe giden yolda resmiyet kazanması için nişan törenleri...