Tabak Tabak Lezzetler Lokma Yemek'te..

Bir Cemiyet Yemeği Olarak Keşkek

Bir Cemiyet Yemeği Olarak Keşkek

Bir cemiyet yemeği olarak keşkek hazırlanması zor paylaşımı bir o kadar kolay geleneksel bir yemektir. Türk yemek kültüründe önemli bir yere sahip olan keşkek yapıldığında yalnız yenilmeyen, beraber hazırlanan, yardımlaşmanın, kaynaşmanın bir arada olduğu cemiyetlerde tüketilen özel bir yemektir. Bu kadar özel bir yemek olmasına istinaden de doğumlarda, ölümlerde, sünnet cemiyetlerinizde, Mevlütlerde, nevruzda veya asker uğurlamalarında beraber hazırlanılıp beraber yenilen bir yemektir.

Peki bir cemiyet yemeği olan keşkek nasıl yapılır? Bir cemiyet yemeği olarak keşkek hakkında tüm detayları sizler için derledik. Şimdi gelin hep beraber yemek kültürümüzde yerinin bu kadar önemli olduğu keşkeği tanıyalım.

Bir Cemiyet Yemeği Olan Keşkek Nasıl Yapılır?

Türk yemek kültürümüzün gözdesi bir cemiyet yemeği olan keşkek nasıl yapılır? Oldukça merak edilmektedir. Yapımı zor olan keşkek yemeği genellikle kalabalık bir şekilde yapılır ve yine kalabalık bir şekilde paylaşılarak tüketilir. Peki bir cemiyet yemeği olan keşkek nasıl yapılır?

Ana malzemesi olan buğdayı akşamdan yıkayarak ıslatmaya bırakılır. Ertesi gün için hazırlanan buğdayın yanına tavuklar iyice haşlanır. Tavuklar haşlandıktan sonra bir başka kaba tavuklar alınır ve tavukların haşlandığı suyun içerisine akşamdan ıslanan buğdaylar koyulur. Birkaç kere karıştırıldıktan sonra kaynatmaya bırakılır. O sırada tavuklar didiklenir ve küçük parçalar haline getirilir. İşte keşkeğin en güzel birleşme anı olan tavuklar buğdayın içine atılır ve tahta kaşıkla iyice ezilerek buğdayla etin birbirine yedirilmesi sağlanır. Koyulaşıp kıvam aldıktan sonra başka bir tavada tereyağı, kırmızı biber ve karabiber kavrularak keşkeğin üzerine dökülür. Ve bir cemiyet yemeği olarak keşkek hazır hale gelir. Şimdiden afiyet olsun.

Bir Cemiyet Yemeği Olarak Keşkek

Neredeyse ülkemizin tamamında bilinen ve bir cemiyet yemeği olarak keşkek Türk yemek kültürümüzün gözdesidir. Öyle ki bu yemeği evde normal bir yemek olarak yapıp tüketmeyiz. Kalabalık bir şekilde yapılan ve aynı şekilde paylaşılarak tüketilen keşkek yemeği cemiyetlerin gözdesidir. Kimi zaman bir düğün yemeğinde, kimi zaman bir taziyede, kimi zaman Mevlütlerde kimi zaman da bayramlarda karşılaştığımız keşkek yemeği bizlere birlik olmanın önemini ve değerini her zaman hatırlatmaktadır.

Son Eklenen Yazılar

İster kalabalık bir davet verelim isterseniz 3 – 5 kişilik davetlerimiz olsun günlük hayat rutinimizden...
Sevdiğinizle hayatınızı birleştireceğiniz ve tüm çevrenizin yer aldığı bu özel günde her şeyin kusursuz olmasını...
Erkek çocuklarının en özel anlarından biri olan ve anne babaların da bu anı daha da...
Geçmişten günümüze popülerliğini koruyan lokma bilindiği üzere Osmanlı mutfağından gelmektedir. Ülkemizde farklı yörelerde farklı şekillerde...
Ne kadar sağlıklı yaşarsak yaşayalım veya yemek kültürümüz ne kadar farklı olursa olsun koca bir...
Birbirini seven iki kişinin hayatlarını birleştirme süreçlerinde evliliğe giden yolda resmiyet kazanması için nişan törenleri...