Tabak Tabak Lezzetler Lokma Yemek'te..

Bize Özgü Bir Cemiyet Yemeği Pideli Paça

Bize Özgü Bir Cemiyet Yemeği Pideli Paça

Osmanlı döneminden bu günlere kadar gelen bize özgü bir cemiyet yemeği pideli paça 4 asırlık tarifiyle damaklarda iz bırakmaya devam ediyor. Özellikle ilk kez tadanların tadına hayran kaldığı ve bir yiyenin bir daha yemek istediği pideli paça Manisa’nın Kırkağaç ilçesine özgü yapılmaktadır. İçerdiği zengin vitamin ve mineraller ile sağlığa faydası saymakla bitmeyen ve bize özgü bir cemiyet yemeği pideli paça Mevlütlerde, uğurlamalarda, düğünlerde ve özel günlerde yapılmaktadır.

Yöreye özgü pidesiyle, paça ve paça eti suyuyla lezzetini katlayan bu yemeği en az bir kere deneyimlemelisiniz. Sakatat sevmeyenlerin bile beğenisini kazanan pideli paçayı sizler için araştırdık. Şimdi gelin Manisa’nın 4 asırlık lezzeti pideli paça nasıl yapılır? Detaylarıyla öğrenelim.

Manisa’nın 4 asırlık lezzeti pideli paça nasıl yapılır?

Lezzeti ile damaklarda tat bırakan ve vitamin açısından zengin olan Manisa’nın 4 asırlık lezzeti pideli paça nasıl yapılır? Pideli paça yemeğinin ana malzemesi pidedir. Önce yöreye özgü pidesini ince ince ufak kareler şeklinde keselim. Daha sonra kestiğimiz pideleri tabağa güzelce yerleştirelim. Kelle ve paça etinin suyunu içerisinde 5 saat bekleterek işleme devam edelim. En az 2 saat boyunca kaynattığımız suyu etinden ayıralım.

Elde ettiğimiz bu suyu pidenin üstüne dökerek yemeğin en püf noktasını yapalım. Manisa’nın 4 asırlık lezzeti pideli paça nasıl yapılır? Sorusunun en önemli noktası burada saklıdır. Çünkü suyunu çok kayarsanız pideler çok ıslanacak, az koyarsanız da kuru kalacağı için dengeyi ayarlamak oldukça önemlidir. Islattığınız pidelerin üstüne paçanın etlerini serpiştirerek sona yaklaşalım. Daha sonra da kırmızı biber ve damak zevkinize göre sirke, sarımsak veya limon eklemesi yapabilirsiniz. Lezzetin tamamlayıcı olarak en son da bol miktarda tereyağı ekleyerek servise hazır hale gelmektedir.

Bize özgü bir cemiyet yemeği pideli paça kış aylarının vazgeçilmezi haline gelmiştir. İçerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Sakatat sevmeyen birinin bile müptelası olduğu pideli paça en az bir kere denenmeli ve bu lezzetin farkına varılmalıdır.

Son Eklenen Yazılar

İster kalabalık bir davet verelim isterseniz 3 – 5 kişilik davetlerimiz olsun günlük hayat rutinimizden...
Sevdiğinizle hayatınızı birleştireceğiniz ve tüm çevrenizin yer aldığı bu özel günde her şeyin kusursuz olmasını...
Erkek çocuklarının en özel anlarından biri olan ve anne babaların da bu anı daha da...
Geçmişten günümüze popülerliğini koruyan lokma bilindiği üzere Osmanlı mutfağından gelmektedir. Ülkemizde farklı yörelerde farklı şekillerde...
Ne kadar sağlıklı yaşarsak yaşayalım veya yemek kültürümüz ne kadar farklı olursa olsun koca bir...
Birbirini seven iki kişinin hayatlarını birleştirme süreçlerinde evliliğe giden yolda resmiyet kazanması için nişan törenleri...