Tabak Tabak Lezzetler Lokma Yemek'te..

Cemiyet Yemeklerinde Sık Verilen Tatlılar

Cemiyet Yemeklerinde Sık Verilen Tatlılar

Cemiyet yemekleri geçmişten günümüze kadar gelen gelenekler arasında hala sürdürülmektedir. Yöreden yöreye değişiklik gösterse de cemiyet yemeklerinde sık verilen tatlılar oldukça merak edilmektedir. Duaların, güzel dileklerin iyi niyetlerin bir araya gelinerek yapıldığı bu cemiyet yemeklerinde sık verilen tatlılar neler gelin beraber inceleyelim.

Yöreden yöreye değişiklik gösterse de cemiyet yemeklerinde sık verilen tatlılar; irmik helvası, tulumba, lokma ve höşmerim olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelin cemiyet yemeklerinde sık verilen bu tatlıları daha yakından tanıyalım.

Cemiyet yemeklerinde sık verilen tatlılardan İrmik Helvası

Yedikçe yiyesinizin geldiği ve cemiyet yemeklerinde sık verilen tatlılardan irmik helvası oldukça merak edilmektedir. Tadını bilen birinin irmik helvası yapmak istemesi de kaçınılmaz olacaktır. Yıllardır bozulmayan ve bil kültür haline gelen irmik helvası kimi zaman üzüntümüze kimi zamanda sevinçlerimize ortak olmuştur.

Yapımı kolay gibi görünen bu tatlının aslında kıvamının tutturulması oldukça zordur. Bu yüzden malzemelerinin ölçülü bir şekilde kullanılması gerekmektedir. İçerisinde un, şeker, yağ, irmik süt veya su gibi malzemeler barındırmaktadır. Damak zevkinize göre dondurmalı, tahinli, fıstıklı vb. gibi birçok seçenek ile tüketilmesi mümkündür.

Cemiyet Yemeklerinde Sık Verilen Tatlılardan Lokma

Ülkemizde hayır lokması olarak da bilinen cemiyet yemeklerinde sık verilen tatlılardan lokma, düğün, sünnet, Mevlüt gibi cemiyetlerde ikram edilmektedir. Yapılışı oldukça basit olan bu tatlının malzemeleri içerisinde un, maya ve şekerle birlikte hamuru hazırlanır ve sıvı yağda kızartılarak şerbetle buluşturulur.

Cemiyet Yemeklerinde Sık Verilen Tatlılardan Tulumba

Adını yapılış yönteminden alan cemiyet yemeklerinde sık verilen tatlılardan tulumba asırlık lezzetlerden biridir. Balkan kültüründen Osmanlı saray mutfağına giren bu tatlı şerbetli tatlıların başında gelmektedir. İnce bir hortumun içine sıkılıp kızgın yağa atılmasıyla yapılan tulumba tatlısının yapılışı emek istemektedir.

Cemiyet Yemeklerinde Sık Verilen Tatlılardan Höşmerim

Peynir tatlısı olarak da bilinen cemiyet yemeklerinde sık verilen tatlılardan höşmerim fazla malzeme ve zahmet gerektirmeden yapılan bir tatlıdır. İçerisindeki malzemeler şeker, peynir, irmik ve yumurta ile lezzet şöleni haline gelmektedir. Adını yeni gelinin eşine ilk defa yaptığı tatlıyı sunarken “Hoş mu erim?” diye sormasıyla değişikliklere uğrayarak günümüzdeki “Höşmerim” adını almıştır.

Son Eklenen Yazılar

İster kalabalık bir davet verelim isterseniz 3 – 5 kişilik davetlerimiz olsun günlük hayat rutinimizden...
Sevdiğinizle hayatınızı birleştireceğiniz ve tüm çevrenizin yer aldığı bu özel günde her şeyin kusursuz olmasını...
Erkek çocuklarının en özel anlarından biri olan ve anne babaların da bu anı daha da...
Geçmişten günümüze popülerliğini koruyan lokma bilindiği üzere Osmanlı mutfağından gelmektedir. Ülkemizde farklı yörelerde farklı şekillerde...
Ne kadar sağlıklı yaşarsak yaşayalım veya yemek kültürümüz ne kadar farklı olursa olsun koca bir...
Birbirini seven iki kişinin hayatlarını birleştirme süreçlerinde evliliğe giden yolda resmiyet kazanması için nişan törenleri...