Tabak Tabak Lezzetler Lokma Yemek'te..

Geleneksel Bayram İkramlıkları

Geleneksel Bayram İkramlıkları

Günümüzdeki bayram gelenekleri geçmişten günümüze kadar ulaşmış bazı ritüellerden oluşmaktadır. Bunlar kimi zaman şeker toplamak, kimi zaman harçlık vermek kimi zaman da özenle hazırlanan bayram sofraları olarak yer almaktadır. Bayram demek kalabalık sofraların habercisi olduğu için bu sofraların da vazgeçilmez geleneksel bayram ikramlıkları mevcuttur. Yöreden yöreye bazı değişikliklere uğrasa da gelenekselleşmiş bayram ikramlıklarını hemen hemen aynıdır. Bazılarımız içine koyduğumuz malzemeleri farklı koyarız bazılarımız da pişirme tekniklerinde değişiklikler yaparız. Fakat lezzet ve bizlerde uyandırdığı anlam her daim aynıdır.

Bayramlarda gelenekselden ödün vermeyenler için sofralarınızda yer verebileceğiniz ikramlıkları sizler için derledik. Yazımızın devamını okuyarak geleneksel bayram ikramlıkları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir ve bayramlarda tercih edebilirsiniz.

Bayram Tatlısı Baklava

Bayram denilince akla ilk gelen şüphesiz ki baklavadır. Bayramlarda ziyarete gelen kişilere ikram olarak, ev halkının yemesi ve bayramı bayram gibi hissettirmesi için baklava kesinlikle olması gerekir. Tabi yöreden yöreye çeşitliliği çok olsa da lezzeti ve anlamı oldukça fazladır.

Yaprak Sarma

Kimi sofralarda kıymalı kimi sofralarda sadece pirinçten yapılan yaprak sarmanın geleneksel bayram ikramlıkları arasında yeri oldukça önemlidir. Soğuk da tüketilmesi sebebiyle bayram sofralarının gözde ikramlıklarındandır. Bayram için hazırlanan sarmalar daha özenli ve kalem gibi sarılır ve sofraların ortasında yerini alır.

Tavuklu Pilav

Mevlütlerin, davetlerin vazgeçilmezi olan tavuklu pilav bayram sofralarının da vazgeçilmezleri arasında yerini almaktadır. Hem doyuruculuğu hem lezzeti ile geçmişten günümüze kadar yerini ve önemi korumaktadır. Yanına da ayran ikramı ile lezzeti ikiye katlayabilirsiniz.

Börekler

En özlenen ve en lezzetli yemeklerden oluşan geleneksel bayram ikramlıkları arasında yerini alan böreklerin çeşitliliği oldukça fazladır. Bu çeşitler arasından sofralarda yerini alan bazen su böreği olur bazen de bir tepsi böreği. Yöreden yöreye değişiklik gösterebilen börek ikramlıkları bayramların vazgeçilmezleri arasında yerini almaktadır. Özellikle de kalıcı bayram misafirlerinde hem doyuruculuğu hem lezzeti ile ister ısıtıp ister soğuk tercih ederek pratik bir ikramlık olmaktadır. Bayramın kültürümüzdeki yeri kadar yemeklerin de yeri ve önemi oldukça fazla olduğu için geleneksel bir hal alıp geçmişten günümüze yerini korumaktadır.

Son Eklenen Yazılar

İster kalabalık bir davet verelim isterseniz 3 – 5 kişilik davetlerimiz olsun günlük hayat rutinimizden...
Sevdiğinizle hayatınızı birleştireceğiniz ve tüm çevrenizin yer aldığı bu özel günde her şeyin kusursuz olmasını...
Erkek çocuklarının en özel anlarından biri olan ve anne babaların da bu anı daha da...
Geçmişten günümüze popülerliğini koruyan lokma bilindiği üzere Osmanlı mutfağından gelmektedir. Ülkemizde farklı yörelerde farklı şekillerde...
Ne kadar sağlıklı yaşarsak yaşayalım veya yemek kültürümüz ne kadar farklı olursa olsun koca bir...
Birbirini seven iki kişinin hayatlarını birleştirme süreçlerinde evliliğe giden yolda resmiyet kazanması için nişan törenleri...