Tabak Tabak Lezzetler Lokma Yemek'te..

Manisa’da Düğün, Davet ve Mevlüt Yemekleri

Manisa’da özel gün yemekleri denildiğinde ilk akla gelebilecek yemekleri sizler için araştırdık. Egenin güzel kentlerinden Manisa’nın birbirinden güzel yemekleri olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Övgüsünün her yere ulaşması gereken Manisa’da özel gün yemeklerini gelin biraz tanıyalım. 

Manisa’nın özel gün yemekleri diyoruz ama aslında şehrin çoğu ilçesi için özel ayrı yemekleri vardır. Şehzadeler şehri olan kentte şeker gibi olan Sultaniye üzümü, Kırkağaç kavunu ve her derde deva mesir macunu dışında işte Manisa’da özel gün yemekleri…

Manisa’da Özel Gün Yemekleri: Sura

Özellikle kuzunun kaburgasından ve ön kolundan yapılan Sura Manisa’nın en ünlü yemeklerindendir. Oldukça sağlıklı olan bu yemeğin bir porsiyonu 328 kalori içermektedir. Aynı zamanda vejetaryen beslenen kişiler için de oldukça uygundur. Orta miktarda yağ içerdiği için dikkatli tüketilmelidir. 

Manisa Davet Yemekleri

Manisa yöresinin Odun Kebabı’nı ve Manisa Kebabı’nı denemesiyseniz mutlaka bu şehirde bir davete katılmalı veya bir yerde yemenizi öneririz. Etin en güzel halinin sizlere sunulduğu Odun Kebabı koyun veya kuzu kıymasının baharatlarla beraber odun ateşinde pişirilmesi ile yapılmaktadır. Sıklıkla Manisa’da düğün ve davetlerde sık sık karşımıza çıkar. Ortalama 200 kalori olan bu yemekler orta miktar yağ içerir. 

Manisa Kebabı da bir o kadar ünlüdür. Kuzu ve dana etinin karıştırılmasıyla yapılmaktadır. Pideyle beraber servis edilen Manisa Kebabı da odun ateşinde pişirilmektedir. Yaklaşık 150 kaloridir ve yağ oranı oldukça düşüktür. 

Manisa Mevlüt Yemekleri

Keşkek… İşte Manisa mevlüt yemekleri arasında en yaygın ve bizce en lezzetli olanı! Nohut ile buğdayın enfes birleşiminden oluşan bu yemeğe Manisa mevlütlerinde sık sık rastlayabilirsiniz. 

Bir diğer yemeğe doyamayacağınız lezzet ise Şekerli Pide. Üstelik et yemekleri ile ünlü Manisa’da tatlı denildiğinde ilk akla gelen bu pidedir. Tahin ve şekerin birleşimi ile yapılmaktadır. Aynı zamanda Manisa’da mevlüt yemeklerinin unutulmaz tatlısı olarak bilinmektedir.

Son olarak Manisa’da birbirinden güzel özel gün yemekleri için mutlaka bu kenti ziyaret etmenizi öneriyoruz. Zeytinlerinden ve zeytinyağlarından almayı sakın unutmayın. Manisa düğünlerinde, davetlerinde ve mevlütlerinde karşınıza sıklıkla çıkacak olan bu yemekleri yediğinizde şehzadeler şehrini unutamayacaksınız. 

Son Eklenen Yazılar

İster kalabalık bir davet verelim isterseniz 3 – 5 kişilik davetlerimiz olsun günlük hayat rutinimizden...
Sevdiğinizle hayatınızı birleştireceğiniz ve tüm çevrenizin yer aldığı bu özel günde her şeyin kusursuz olmasını...
Erkek çocuklarının en özel anlarından biri olan ve anne babaların da bu anı daha da...
Geçmişten günümüze popülerliğini koruyan lokma bilindiği üzere Osmanlı mutfağından gelmektedir. Ülkemizde farklı yörelerde farklı şekillerde...
Ne kadar sağlıklı yaşarsak yaşayalım veya yemek kültürümüz ne kadar farklı olursa olsun koca bir...
Birbirini seven iki kişinin hayatlarını birleştirme süreçlerinde evliliğe giden yolda resmiyet kazanması için nişan törenleri...