Tabak Tabak Lezzetler Lokma Yemek'te..

Mevlüt Yemeğinin Kültürümüzdeki Yeri

Mevlüt Yemeğinin Kültürümüzdeki Yeri

Geçmişten günümüze geleneklerimizde yer alan Mevlüt yemeği kimi zaman bir ölümün ardından, kimi zaman yeni doğan bir bebek için kimi zaman da düğün ve çeşitli önemli olayların ardından yapılmaktadır. Sebep ne olursa olsun Mevlüt adı altında toplanıldığında dualar edilir, güzel vaatlerde bulunur ve Mevlüt yemeği dağıtılır. Peki hiç düşündünüz mü Mevlüt yemeğinin kültürümüzdeki yeri ve önemi nedir? Bu sorunun birçok cevabı olsa da aslında hepsinde varılmak istenilen sonuç aynıdır.

Geçmişte birçok farklı din ve kültür içinde yaşayan atalarımız yeri geldi ölenin ardından yeri geldi yeni doğan bebeğin ardından farklı ritüeller içerisine girmişlerdir. Bu kimi zaman ardından yas tutup saygı duyduklarını göstermek adına yapılmış bir hareket, kimi zaman da yeni doğan bir bebek için dualarla karşılanması için yapılmıştır. Yapılan bu Mevlütlerde toplanma amacı her ne olursa olsun dualar edilir ve kişi için hayır yapılır. Gelen misafirler de bu hayra ortak olarak dualarını esirgemezler. İşte tam da burada Mevlüt yemeğinin kültürümüzdeki yeri ortaya çıkmaktadır.

Mevlütlerin yapılmasındaki sebep her ne olursa olsun yemek dağıtılmasındaki yeri hayır olarak bilinmektedir. Bu yemekler kimi zaman kültürden kültüre göre değişiklik gösterse de geleneksellermiş pratik yemekler mevcuttur. Kimi zaman hayır adı altında lokma dağıtırken kimi zaman tavuklu pilav tercihimiz olabilir. Tercih ettiğimiz yemek ne olursa olsun amaç aynı olduğu için burada niyete odaklanmak çok daha doğru olacaktır. Mevlüt yemeğinin kültürümüzdeki yeri oldukça önemli olduğu için bu tur Mevlütleri ihmal etmemek ve kültürümüzdeki yerini, neden yapıldığını ve bizler için önemini bilmemiz gerekmektedir.

Kültürümüzdeki yeri ve önemini bildiğimiz takdirde yapacağımız Mevlütlere çok daha özenerek hazırlanarak niyete odaklanacağız. Yetkili bir kişi tarafından duaların edildiği, güzel dileklerin herkes tarafından dile getirildiği ve ardından hayır için Mevlüt yemeğinin ikram edildiği çeşitli Mevlütler yaparak kültürümüzdeki yerini koruyabilir ve geleneklerimizi sürdürebiliriz.

Son Eklenen Yazılar

İster kalabalık bir davet verelim isterseniz 3 – 5 kişilik davetlerimiz olsun günlük hayat rutinimizden...
Sevdiğinizle hayatınızı birleştireceğiniz ve tüm çevrenizin yer aldığı bu özel günde her şeyin kusursuz olmasını...
Erkek çocuklarının en özel anlarından biri olan ve anne babaların da bu anı daha da...
Geçmişten günümüze popülerliğini koruyan lokma bilindiği üzere Osmanlı mutfağından gelmektedir. Ülkemizde farklı yörelerde farklı şekillerde...
Ne kadar sağlıklı yaşarsak yaşayalım veya yemek kültürümüz ne kadar farklı olursa olsun koca bir...
Birbirini seven iki kişinin hayatlarını birleştirme süreçlerinde evliliğe giden yolda resmiyet kazanması için nişan törenleri...