Tabak Tabak Lezzetler Lokma Yemek'te..

Osmanlı Mutfağında Lokmanın Yeri

Osmanlı Mutfağında Lokmanın Yeri

Geçmişten günümüze popülerliğini koruyan lokma bilindiği üzere Osmanlı mutfağından gelmektedir. Ülkemizde farklı yörelerde farklı şekillerde yapılıyor olsa da damaklarda bıraktığı lezzet ve önemi aynıdır. Arap kültüründen bu topraklara geldiği bilinilen lokma paylaşmanın en net göstergelerindendir. Bunun sebebinin de Osmanlı’ya dayandığı bilinmektedir. Bu yüzden de Osmanlı mutfağında lokmanın yeri oldukça merak edilip araştırılmaktadır.

Lokma yapımının pratik olması, içerisindeki malzemelerin ekonomik olması ve paylaşmanın en güzel tatlılardan olduğu bilinmektedir. İçerisinde un, yaş maya, tuz ve şeker karışımı ile elde edilen lokmalar yumuşak bir hamurun kıvam alması ve bu hamurun kızgın yağda kızartılarak şerbetle servis edilmesiyle elde edilir. Damaklarda lezzetli bir tat bırakan ve yedikçe yiyesinizin geldiği lokmaları davetlerde, Mevlütlerde, karşılamalarda, uğurlamalarda veya çeşitli hayır işlerinde dağıtıldığını sıklıkla görmekteyiz. Çünkü lokmanın hayır işi içerisinde dağıtılmasındaki yeri ve önemi ayrıdır. Peki Osmanlı mutfağında lokmanın yeri nedir? gelin hep beraber öğrenelim.

Osmanlı zamanında hükümdarlar savaştan döndükleri zamanda veya herhangi bir sevinçli haber aldıklarında lokma tatlısı yaparlar ve halk ile tüketilirmiş. Halk ile tüketilmesinin sebebi ise sevinci, neşeyi beraber paylaşmak ve aradaki bağı güçlendirmek niyetiyle dağıtılırmış. Konu komşuya dağıtılan lokmaların en güzel amaçlarından biri olan paylaşma ve dayanışma geleneği geçmişten günümüze kadar gelmiş ve önemi halen daha oldukça fazladır.

Osmanlı mutfağında lokmanın yeri geçmişte nasıl önemli ise şu anda da o kadar önemli ve değerlidir. Bu yüzden yaptığımız hayırların başında akla ilk gelen lokma dağıtmaktır. Ya da davetlerimizde, Mevlütlerde, aldığımız güzel haberleri paylaşmakta, taziyelerde konu komşudan hayır duaları almak olsun, sevinçlerimizi paylaşmak olsun en güzel ikramlardan biridir lokma.

Osmanlıdan Günümüze Lokma

Osmanlıdan günümüze ulaşan lokmalar yöreden yöreye değişikliklere uğrasa da bazı yöreler ile bütünleşmiştir. Özellikle lokma dediğimizde şüphesiz ki aklımıza İzmir gelmektedir. İzmir lokması olarak gerek tarihi ile gerekse tadı ile dünya mutfağında en çok tüketilen ve yerini koruyan tatlılar arasında yerini almaktadır. İzmir gibi ülkenin birçok yerinde lokma kültürü oldukça yaygın ve sevilmektedir. Böylelikle Osmanlıdan günümüze ulaşan lokmaları gelecek nesillere aktarmak çok daha kolay olmaktadır.

Son Eklenen Yazılar

İster kalabalık bir davet verelim isterseniz 3 – 5 kişilik davetlerimiz olsun günlük hayat rutinimizden...
Sevdiğinizle hayatınızı birleştireceğiniz ve tüm çevrenizin yer aldığı bu özel günde her şeyin kusursuz olmasını...
Erkek çocuklarının en özel anlarından biri olan ve anne babaların da bu anı daha da...
Geçmişten günümüze popülerliğini koruyan lokma bilindiği üzere Osmanlı mutfağından gelmektedir. Ülkemizde farklı yörelerde farklı şekillerde...
Ne kadar sağlıklı yaşarsak yaşayalım veya yemek kültürümüz ne kadar farklı olursa olsun koca bir...
Birbirini seven iki kişinin hayatlarını birleştirme süreçlerinde evliliğe giden yolda resmiyet kazanması için nişan törenleri...