Tabak Tabak Lezzetler Lokma Yemek'te..

Pratik Davet Tatlıları

Pratik Davet Tatlıları

İster kalabalık bir davet verelim isterseniz 3 – 5 kişilik davetlerimiz olsun günlük hayat rutinimizden dolayı her şeyin pratik olanını tercih etmekteyiz. Özellikle de büyük davetlerimizde pratik tercihler işimizi çok daha kolaylaştıracaktır. Yemeklerini hazırladığınız davetlerin sıra tatlılarına gelince pratik davet tatlıları arayışımız başlamaktadır. Burada tercihimiz oldukça önemlidir. Pratik olmasını isterken de lezzetli tatlı arayışındaysanız yazımızın devamına göz atmanızı tavsiye ederiz.

Nişan, düğün, söz, Mevlüt ve çeşitli davetlerde tercih edebileceğiniz pratik davet tatlıları oldukça fazladır. En çok tercih edilen ve lezzetlerinden şüphemiz olmayan tatlıları sizler için listeledik.

Osmanlının Gözdesi Lokma

Geçmişten günümüze önemini ve lezzetini koruyarak Osmanlı mutfağından gelen lokma; davet tatlıları dediğimizde aklımıza ilk gelenlerdendir. İçerisinde un, yaş maya, tuz ve şeker karışımı ile elde edilen lokmalar yumuşak bir hamurun kıvam alması ve bu hamurun kızgın yağda kızartılarak şerbetle servis edilmesiyle elde edilir. Damaklarda lezzetli bir tat bırakan ve yedikçe yedirten lokmaları çeşitli davetlerinizde tercih edebilirsiniz.

Tulumba

Yine Osmanlı saray mutfağında yerini alan bir tatlı ile davet sofralarınızı süsleyecek bir öneri ile geldik. Şerbetli tatlıların başında gelen tulumba aynı lokma yapımı gibi hamuru hazırlanıp ince bir hortumun içine sıkılarak kızgın yağa atılmasıyla gerçekleşmektedir.

İrmik Helvası

Pratik davet tatlıları dediğimizde irmik helvasından bahsetmezsek olmaz. Yedikçe yedirten ve tercihe göre tahinli, fıstıklı, fındıklı ve çikolatalı gibi alternatifleri bulunan irmik helvasını davetlerinizde tercih edebilirsiniz. Yapımı kolay olsa da unutmayın ki irmik helvasının kıvamını tutturmak özen istemektedir. Malzemelerini ölçülü bir şekilde kullandığınız takdirde kolaylıkla istediğiniz kıvamı elde edebilirsiniz.

Islak Kek

Gittiğiniz bir davette bol soslu kıvamı yerinde bir ıslak keke kim hayır derki? Oldukça pratik bir şekilde yapılan ıslak kek için ölçülü bir şekilde malzemelerini hazırlayarak yapmanız yeterli olacaktır. İstediğiniz gibi kabarması için ilk 20 dakika fırını açmamaya özen gösterin. Ayrıca kekinizin hamurunu hazırlarken homojen bir karışım elde etmeniz de kabarmasında oldukça etkili olacaktır. Piştikten sonra önceden hazırladığınız ve ılıttığınız sosuyla buluşturarak servise hazır edebilirsiniz.

Son Eklenen Yazılar

İster kalabalık bir davet verelim isterseniz 3 – 5 kişilik davetlerimiz olsun günlük hayat rutinimizden...
Sevdiğinizle hayatınızı birleştireceğiniz ve tüm çevrenizin yer aldığı bu özel günde her şeyin kusursuz olmasını...
Erkek çocuklarının en özel anlarından biri olan ve anne babaların da bu anı daha da...
Geçmişten günümüze popülerliğini koruyan lokma bilindiği üzere Osmanlı mutfağından gelmektedir. Ülkemizde farklı yörelerde farklı şekillerde...
Ne kadar sağlıklı yaşarsak yaşayalım veya yemek kültürümüz ne kadar farklı olursa olsun koca bir...
Birbirini seven iki kişinin hayatlarını birleştirme süreçlerinde evliliğe giden yolda resmiyet kazanması için nişan törenleri...