Tabak Tabak Lezzetler Lokma Yemek'te..

Pratik Gün Menüleri

Pratik Gün Menüleri

Ne kadar sağlıklı yaşarsak yaşayalım veya yemek kültürümüz ne kadar farklı olursa olsun koca bir tabak dolusu gün yemeklerinden oluşan bir tabağa hiçbirimiz hayır diyemeyiz. Küçüklüğümüzde eminim hepimiz en az bir kere günlere gitmiş ve o leziz yemeklerden yemişizdir. Şimdilerde geçmişe nazaran çok sık olmasa da halen daha aklımızda yer etmektedir. Buna istinaden de pratik gün menüleri merak edilip araştırılmaktadır. Şimdi gelip hep beraber günlerinizi daha kolay hale getirecek pratik gün menüleri neler detaylarıyla inceleyelim.

Kısır

Gün menüsü dediğimizde akla ilk gelen şüphesiz ki kısırdır. Yöreden yöreye çeşitli değişkenlikler gösterse de damakta bıraktığı lezzet aynıdır. Hem pratik hem lezzetli kısırlar yapabilmek için salata malzemeleri olsa yeterli olacaktır. Salça ve kısırlık bulgurun birleşmesiyle de gün tabaklarınızın gözdesi olacaktır.

Bol Soslu Islak Kek

Pratik gün menüleri içerisinde yer alan ıslak kek kıvamında yapıldığı takdirde misafirleriniz tarafından oldukça sevilecek ve tarifleri istenecektir. İstediğiniz gibi kabarması için keki fırına verdikten sonra ilk 20 dakika fırını açmamaya özen gösterin. Ayrıca kekinizin hamurunu hazırlarken homojen bir karışım elde etmeniz de eşit kabarmasında oldukça etkili olacaktır. Piştikten sonra önceden hazırladığınız ve ılıttığınız sosuyla buluşturarak bol soslu ıslak kek elde edebilir ve servise hazır hale getirebilirsiniz.

Patates Salatası

Gün menülerinizde ne kadar kısıra yer verseniz de patates salatası da hem pratikliği ile hem de lezzeti ile fazlasıyla tercih edilmektedir. Yöreden yörede değişkenlik gösteren bu salataya kimi kısırdaki gibi salata malzemelerini katsa da kimileri de sadece baharat ve yeşil soğan ile servis etmektedir.

Çeşitli Poğaçalar

Gün menüsünde diğerlerine göre sizi biraz uğraştıracak bir tercih olsa da eli alışık annelerimiz için oldukça pratik bir tercih olacaktır. Misafirlerinizin damak tadını bilemeyeceğiniz için ya hepsini sade olarak ya da birazını patatesli, birazını peynirli olarak çeşitli poğaçalar yapabilirsiniz. Pratik gün menüleri içerisinde olmazsa olmazlardan hamur işi, tatlı ve salataları hazırladıktan sonra yanınıza çayınızı da demlediğinizde her şey tamam olmaktadır. Geriye servise hazırlamak ve misafirlerinizde beraber afiyetle yemek kalmaktadır.

Son Eklenen Yazılar

İster kalabalık bir davet verelim isterseniz 3 – 5 kişilik davetlerimiz olsun günlük hayat rutinimizden...
Sevdiğinizle hayatınızı birleştireceğiniz ve tüm çevrenizin yer aldığı bu özel günde her şeyin kusursuz olmasını...
Erkek çocuklarının en özel anlarından biri olan ve anne babaların da bu anı daha da...
Geçmişten günümüze popülerliğini koruyan lokma bilindiği üzere Osmanlı mutfağından gelmektedir. Ülkemizde farklı yörelerde farklı şekillerde...
Ne kadar sağlıklı yaşarsak yaşayalım veya yemek kültürümüz ne kadar farklı olursa olsun koca bir...
Birbirini seven iki kişinin hayatlarını birleştirme süreçlerinde evliliğe giden yolda resmiyet kazanması için nişan törenleri...