Tabak Tabak Lezzetler Lokma Yemek'te..

Pratik İkram ve Davet Yiyecekleri

Pratik İkram ve Davet Yiyecekleri

Kültürümüzde misafirliğin yeri ve önemi ayrıdır. Misafirliğin yanı sıra cemiyetler, Mevlütler, uğurlamalar veya karşılamalar oldukça yaygındır. Durum böyle olunca da pratik ikram ve davet yiyecekleri oldukça merak edilmektedir. Çünkü bazen vaktimiz olmadığından bazen de kalabalık davetleri kolay yürütebilmek için pratik ikram ve davet yiyecekleri ihtiyacımız olmaktadır.

Pratik ikram ve davet yiyecekleri dediğimizde akla ilk gelenlerden tavuklu pilav, tulumba, pişi ve lokmayı sizler için ele aldık. Şimdi gelin hep beraber Pratik ikram ve davet yiyecekleri neler detaylarıyla inceleyelim.

Pratik İkram ve Davet Yiyecekleri

Lokma: Düğünlerin, sünnet merasimlerin, Mevlütlerin ve çeşitli davetlerin vazgeçilmezi olan lokma ülkemizde oldukça yaygındır. Pratik olması ve lezzetli olması yaygın olmasının en belirgin sebepleridir. Malzemeleri içerisinde un, maya ve şekerle birlikte hamuru hazırlanır ve sıvı yağ içerisinde kızartılarak şerbetle buluşturulur. Pratik ikram ve davet yiyecekleri içerisinde yerini alan lokma ülkemizde hayır lokması olarak da yapılıp ikram edilmektedir.

Tavuklu Pilav: Bir diğer pratik ikram ve davet yiyecekleri ise şüphesiz ki tavuklu pilavdır. Düğünlerde, Mevlütlerde, cemiyetlerde ve taziyelerde sıklıkla karşılaştığımız tavuklu pilav ikilisi hem lezzetiyle hem de pratikliği ile fazlasıyla tercih edilmektedir. Tavuklu pilavdaki püf nokta ise tavuğu haşladığınız sudan pilavı demlemeniz olacaktır. Böylelikle lezzetli pilavlar elde edebilir ve misafirlerinizi memnun edebilirsiniz.

Tulumba: Balkan kültüründen Osmanlı saray mutfağına girmiş ve günümüze kadar gelmiş olan tulumba şerbetli tatlıların en sevilenleridir. Adını yapılış yönteminden alan tulumba tatlısı ince bir hortumun içine sıkılıp kızgın yağa atılır. Rengi kendini gösterdiğinde kızgın yağ içerisinden alınır ve yemeye hazır hale gelir. Yapılışı emek istese de ikram ve davet yiyecekleri konusunda pratikliğini belli etmektedir.

Pişi: Kızgın yağ ile birleşip lezzetiyle kendine büyüleyen bir yiyeceğimiz ise pişidir. Elde edeceğiniz mayalı hamurun kızgın yağda pişirilmesiyle hazırlanan pişi oldukça pratik bir yiyecektir. Cemiyetlerde, Mevlütlerde, kandillerde olmazsa olmazlardan olan pişi pratik ikram ve davet yiyecekleri arasında yerini almaktadır. Kimi yörelerde içine çeşitli peynirler koyarak farklı çeşitlerine rastlasak da orijinal hali sadece mayalı hamurdan oluşmasıyla bilinmektedir.

Son Eklenen Yazılar

İster kalabalık bir davet verelim isterseniz 3 – 5 kişilik davetlerimiz olsun günlük hayat rutinimizden...
Sevdiğinizle hayatınızı birleştireceğiniz ve tüm çevrenizin yer aldığı bu özel günde her şeyin kusursuz olmasını...
Erkek çocuklarının en özel anlarından biri olan ve anne babaların da bu anı daha da...
Geçmişten günümüze popülerliğini koruyan lokma bilindiği üzere Osmanlı mutfağından gelmektedir. Ülkemizde farklı yörelerde farklı şekillerde...
Ne kadar sağlıklı yaşarsak yaşayalım veya yemek kültürümüz ne kadar farklı olursa olsun koca bir...
Birbirini seven iki kişinin hayatlarını birleştirme süreçlerinde evliliğe giden yolda resmiyet kazanması için nişan törenleri...