Tabak Tabak Lezzetler Lokma Yemek'te..

Davetlerin Vazgeçilmezi Tavuklu Pilav

Davetlerin Vazgeçilmezi Tavuklu Pilav

Davetlerin vazgeçilmezi tavuklu pilav Türk kültüründe oldukça önemli bir yere sahiptir. Kimi zaman sokak lezzetlerinin en sevileni, kimi zaman günlük menülerimizin olmazsa olmazı kimi zaman da davetlerin vazgeçilmezi olan tavuklu pilav oldukça pratik ve lezzetlidir. Geçmişten günümüze cenazelerde, düğünlerde, Mevlütlerde veya karşılamalarda akla ilk gelen ve en çok tercih edilen tavuklu pilav lezzeti ve kıvamı yerinde olduğu takdirde misafirlerin ikinci tabağı istemesine sebep olacaktır.

Zaten bu kadar fazla tercih edilmesindeki sebeplerden biri lezzeti ve pratikliğidir. Tabi bu lezzeti yakalamak için malzemeden kaçmalı ve kullanılan malzemelerin doğal ve kaliteli olmasına özen göstermeliyiz. İçerisine biraz da sevgimizi kattığımız takdirde davetlerin vazgeçilmezi tavuklu pilavınız hazır. Şimdi gelin tavuklu pilav nasıl yapılır tüm detaylarıyla öğrenelim.

Tavuklu Pilav Nasıl Yapılır?

Tavuklu pilav yapımıza geçmeden önce kullanılan malzemelerin kaliteli olmasına özen göstermeniz gerecektir. Çünkü pilavın lezzetini gösteren en önemli şey malzeme kalitesidir. Özellikle pirinç ve tereyağı seçiminizi özenle yapmanızı tavsiye ederiz. Ardından tavuklu pilav nasıl yapılır? Sorusunun cevabı için aşağıdaki malzeme listesine göz atabiliriz.

  • 2 su bardağı pirinç
  • 2 adet tavuk göğsü
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 su bardağı sıcak su
  • 2 su bardağı tavuk suyu
  • Karabiber
  • Tuz

Pilavı yapmadan önce tavuğunuzu haşlayıp soğumaya bırakınız. Daha sonra haşladığınız tavuk suyunu pilavın pişmesi için kullanacağımız için bu işlemi ilk yapmanız önemlidir. Ardından pirinçleri ıslamaya koyarak nişastasını atmasını sağlayın. Ortalama 1 saat boyunca ılık ve tuzlu suda beklettiğiniz pirinçleri kavurma işlemi için süzebilirsiniz. Tencereye 2 yemek kaşığı tereyağını alarak iyice eridikten sonra pirinçlerini dökün. Pilavınızın tane tane olmasındaki en önemli aşama pirincinizi iyi kavurmak olacağı için kavurma işlemini 5 dakika boyunca sürdürün.

Kavrulan pirinçlerin tuzunu ve karabiberini ayarladıktan sonra hem tavuk suyunu hem de normal suyu sıcak bir şekilde dökebilirsiniz. Pilavınızın parlak gözükmesi için az miktarda sıvı yağı dökerek kapağını kapatın ve pişirmeye bırakın. Pilavınız pişerken tavuklarınızı küçük parçalara ayırabilirsiniz. Pişen pilavınızı kapağının arasına peçete koyarak en az yarım saat demlenmesine izin verin. Ardından servis için pilavınız ile tavuğu buluşturabilir ve afiyetle yiyebilirsiniz.

Son Eklenen Yazılar

İster kalabalık bir davet verelim isterseniz 3 – 5 kişilik davetlerimiz olsun günlük hayat rutinimizden...
Sevdiğinizle hayatınızı birleştireceğiniz ve tüm çevrenizin yer aldığı bu özel günde her şeyin kusursuz olmasını...
Erkek çocuklarının en özel anlarından biri olan ve anne babaların da bu anı daha da...
Geçmişten günümüze popülerliğini koruyan lokma bilindiği üzere Osmanlı mutfağından gelmektedir. Ülkemizde farklı yörelerde farklı şekillerde...
Ne kadar sağlıklı yaşarsak yaşayalım veya yemek kültürümüz ne kadar farklı olursa olsun koca bir...
Birbirini seven iki kişinin hayatlarını birleştirme süreçlerinde evliliğe giden yolda resmiyet kazanması için nişan törenleri...