Tabak Tabak Lezzetler Lokma Yemek'te..

Tek Ürünlük İkram Konsepti Olarak Lokma

Tek Ürünlük İkram Konsepti Olarak Lokma

İzmir kültürünün tüm ülkemize yayılmasıyla vazgeçilmez bir parçası haline gelen lokma ile tek ürünlük ikram konsepti yapılarak davetlerimizi taçlandırabiliriz. Düğünlerimizin, Mevlütlerimizin, uğurlamaların, karşılamaların ve birçok çeşitli davetlerimizin baş köşesinde bulunan lokmalar pratik be lezzetli olmasıyla da fazlasıyla tercih edilmektedir.

Sizler için ele aldığımız tek ürünlük ikram konsepti olarak lokmayı gelin detaylarıyla inceleyelim. Lokma nedir? ve Lokma nasıl yapılır? Sorusuna cevap vererek ikram konseptlerinde lokmaya yer verebiliriz.

Lokma Nedir?

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan ve genellikle davetlerin, cemiyetlerin bir parçası haline gelen gelenekselleşmiş bir tatlıdır. Çoğunlukla şerbet dökülerek yenilen bu tatlı bazı kesimlerde şerbetsiz de tüketilmektedir. İçerisinde un, maya, su ve tuz ile oluşan malzemelerle lokma hamuru hazırlanır. Kızgın sıvı yağda kızartıldıktan sonra şerbetle tatlandırılarak servis haline hazır hale getirilir. Tek ürünlük ikram konsepti olarak lokma birçok yörede fazlasıyla tercih edilmektedir.

Lokma Nasıl Yapılır?

Tek ürünlük ikram konsepti olarak lokma nasıl yapılır? Oldukça merak edilmektedir. Çeşitli düğünlerin, cemiyetlerin, Mevlütlerin, taziyelerin, doğumların ve daha birçok davetlerin içerisinde yer alan lokma nasıl yapılır? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Malzemeler:

  • 1 su bardağı un
  • 1/2 su bardağı ılık su
  • 1 tatlı kaşığı kuru maya
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 2,5 su bardağı ayçiçek yağı
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 2 su bardağı su
  • 1/2 adet limon suyu

Yapılışı: Lokma yapmak için önden şerbetini hazırlayarak soğumaya bırakmanız gerekmektedir. Şerbeti için de derin bir tencere içerisinde toz şeker ve suyu kıvam alana kadar kaynatın. Ardından limon suyunu ekleyerek lokma ile buluşması için soğumaya bırakın.

Lokma hamuru için de malzemeleri geniş bir kaba alın. Maya ve toz şekeri ılık su ile ıslatarak yumuşatın. Hamuru yoğurmaya başlayarak kıvam almasını sağlayın. Daha sonra da hamurun mayalanması için en az 30 dakika zaman tanıyın.

Dinlenen hamurunuz hazır hale gelince kızgın yağ ortamını hazırlayın. Küçük parçalar halinde lokmalarınızı hazırlayarak yağın içine atın. Renk aldıktan sonra lokmalarınızı yağın içerisinden çıkararak bekletmeden şerbetin içerisine atın. Ortalama 5 dakika beklettikten sonra lokmalarınız ikram etmek için servise hazır hale gelecektir. Tek ürünlük ikram konsepti olarak lokma misafirlerinizin damağında iz bırakacaktır.

Son Eklenen Yazılar

İster kalabalık bir davet verelim isterseniz 3 – 5 kişilik davetlerimiz olsun günlük hayat rutinimizden...
Sevdiğinizle hayatınızı birleştireceğiniz ve tüm çevrenizin yer aldığı bu özel günde her şeyin kusursuz olmasını...
Erkek çocuklarının en özel anlarından biri olan ve anne babaların da bu anı daha da...
Geçmişten günümüze popülerliğini koruyan lokma bilindiği üzere Osmanlı mutfağından gelmektedir. Ülkemizde farklı yörelerde farklı şekillerde...
Ne kadar sağlıklı yaşarsak yaşayalım veya yemek kültürümüz ne kadar farklı olursa olsun koca bir...
Birbirini seven iki kişinin hayatlarını birleştirme süreçlerinde evliliğe giden yolda resmiyet kazanması için nişan törenleri...